• Telefon : +90 (212) 274 23 27
  • Adres : Yazarlar Sk. No:15 Esentepe Şişli

High/Scope Eğitim Yaklaşımı
Günlük Akış

Kurumumuzda; dünyanın birçok ülkesinde uygulanmakta olan, ABD’de temelleri atılmış ve Piaget gelişim teorisinden etkilenmiş High/Scope Eğitim Yaklaşımı uygulanmaktadır.

High Scope Eğitim Programı erken çocukluk döneminde “etkin öğrenme” kavramını temel alır.

Program akışında çocukların; kendi tercihlerini yapmalarına, karar alma mekanizmalarını geliştirmelerine, sorumluluk almayı öğrenmelerine, öz disiplin ve yeteneklerinin geliştirilmesine destek verilir.

Kendinden emin, bağımsız öğrenciler olmak için çocuklar tutarlılığa ihtiyaç duyar.Günlük programımız tutarlı olmasıyla çocukların bir gün içindeki olayların sırasını kavrayıp önceden bilmelerine yardımcı olur ve zaman ilişkileri açısından somut deneyimler kazanmalarını sağlar.

Sınıflarımız High Scope Eğitim Yaklaşımına uygun olarak iyi tanımlanmış çalışma köşelerine bölünmüştür, çocukların rahat ulaşabileceği pek çok malzeme vardır ve her köşedeki malzemeler belirli bir mantık içinde yerleştirilmiştir. Etiketleme sistemimiz ile çocuklar mekana oldukça hakim olurlar. Bu sayede çocuklara tercihleri doğrultusunda plan yapma ve öğrenme ortamındaki zengin materyaller ile bütün duyularını etkin kullanarak araştırmalarını, çalışmalarını tamamlamalarına fırsat verilir. 

Programımızda her gün Planla-Yap-Değerlendir süreci için bir zaman vardır. Bu süreç High/Scope Eğitim Programının en önemli kısmıdır ve program çocukların amaçlarını (planlarını) ifade etmelerine, onları gerçekleştirmelerine ve daha sonra yaptıkları şeyler üzerine düşünmelerine olanak tanır. Plan; sorgulamak, önermek ve sorunları tanımlamak için bir sıçrama tahtasıdır. Öğretmen her çocuğun yapmakta olduğu şeyle ilgili olarak düşünmesine, gözlem yapmasına, ilişkileri fark etmesine ve sorunları tanımlayıp çözmesine yardımcı olur. 

Günlük programımızda her gün yer alan “Bahçe Zamanları” ile çocukların okul bahçelerine çıkarak çeşitli oyunlar oynamaları, koşma, zıplama, tırmanma, sürünme gibi aktiviteler ile araştırmalar yaparak fiziksel olarak etkin olmaları desteklenir.

"Nesneleri tanıyabilmek için, kişi onlarla uğraşmalı, onlarda değişiklik yapmalı, yerini değiştirmeli, birleştirmeli, ayırmalı, tekrar birleştirmelidir. Bilgi, kişinin nesnelerle olan ilişkilerinden doğar." - Jean PIAGET