fbpx

Etkinliklerimiz

Marangoz Atölyeleri

Cogito Bahçeleri

Toprak, kum ve su; deneyim, keşif ve yaratıcılık olanakları sağlamaktadır. Öğrencilerimiz kum alanda farklı materyaller ile küçük kas becerilerini de destekleyici pek çok oyun oynamaktadırlar.
Okul bahçelerimizde öğrencilerimizin gerçek/doğal hayatın içinde yaparak yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlamaktayız. Bahçe etkinliklerimiz ile öğrencilerimizin doğa ve hayvan sevgisini okul öncesi dönemde kazanmalarını hedeflemekteyiz.

Okulumuzda Doğal Yaşam Hayvanlarımız

Öğrencilerimiz okul bahçelerimizde doğa ile iç içe oyunlar oynarken, hayvanlarımız ile de eğlenceli vakit geçirebilmektedir.
Öğrencilerimiz her bahçe zamanında;

  • Bahçelerimizde bulunan tavuklarımızın yumurtalarını inceleyebilmekte,
  • Okul Köpeğimiz Zere ile özgürce koşabilmekte,
  • Kaplumbağalarımızın evini merakla inceleyebilmekte,
  • Papağanımız Paşa ile keyifli sohbetler edebilmektedirler.

 

Okul bahçelerimizde öğrencilerimizin gerçek/doğal hayatın içinde yaparak yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlam

Geri Dönüşüm Bardak Tasarımlarımız

Düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz Yaratıcılık Çalışmaları kapsamında farkı figürleri, geometrik formları ve farklı renkleri kullanarak kendi bardaklarımızı tasarladık. Bardaklarımıza neler çizdiğimizi sınıf arkadaşlarımız ile paylaştık ve herkesin fikirlerini farklı şekillerde yansıtmasına dikkat çektik.

Dünya Su Günü Etkinlikleri

Su tasarrufunun önemi hakkında sınıflarımızda sohbet ettik ve öğrencilerimiz ile birlikte “Suyun Önemi Temalı T-shirt Tasarlama Etkinlikleri” gerçekleştirdik.

Bahçelerimize yağmur sularının birikmesi amacıyla bıraktığımız kovaları kullanarak okulumuzun farklı bölümlerinde bulunan bitkileri suladık “Su Hayattır!” sloganlı Kavram Haritası çalışmaları yaptık.

Orman Haftası Etkinlikleri

“Ormanlar geleceğe bırakılan en önemli mirastır!” sloganı ile ormanların önemine dikkat çekmek amacıyla okulumuzda Orman Haftasını farklı etkinlikler uygulayarak kutladık. Öğrencilerimiz Öğretmenlerimizin rehberliğinde, bahçelerimizde bulunan bitkileri yağmur sularını biriktirdikleri kapları kullanarak suladılar. Çim adamlar yaptılar ve Çim adamlarını düzenli olarak sulama sorumluluğunu üstlendiler. Her sınıfta yapılan farklı etkinliklerle Ormanlarda yaşayan milyonlarca farklı canlı türüne ve ormanın bir ekosistem olmasına dikkat çektik.

Kağıt Geri Dönüşümü

Eko-Komite ve Eko-Tim grupları, kağıt savurganlığının önlenmesi amacıyla kağıtların iki yüzünün kullanılması ve atık kağıtların olabildiğince değerlendirilmesi yönünde bilinçlendirme çalışmaları yaparak tüm okulda kağıt kullanımını denetlediler. Eko Komite tarafından tüm ekibe ve öğrencilerimize Kağıt Üretimi, Tüketimi ve Geri Dönüştürülme Süreci Bilgilendirme Sunumları gerçekleştirildi. Bilinçlendirme etkinlikleri tamamlandıktan sonra her sınıf eski gazeteleri kullanarak kendi geri dönüşümlü kağıdını yaptı. Kendi ürettiğimiz kağıtları ise istediğimiz şekilde renklendirerek çalışmamızı sonlandırdık.

Bez Torba Tasarımlarımız

Eko Okullar Programı kapsamında yürüttüğümüz plastik ve naylon poşet kullanımını bırakmak adına farkındalık artırma amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlikte “Yeniden Kullan!” kazanımına dikkat çektik. Öğrencilerimiz aileleri ile birlikte atık malzemeleri kullanarak tasarladıkları bez torbalarını okula getirdiler ve sınıf arkadaşlarına bir sunum gerçekleştirdiler. Sunum süreçlerimizde, tasarım çalışmasını yaparken hangi atık malzemeleri kullanarak yeniden kazandırılmasını sağladığımız üzerine sohbet ettik. Bez torba kullanımını destekleyerek plastik ve naylon torbanın doğaya verdiği zarara yeniden dikkat çektik.

Sabancı Müzesi Okul Gezisi

"Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek" sergisi için düzenlediğimiz okul gezimizde; sanat tarihinin ikonik eserlerinden biri olan Siyah Kare’nin yaratıcısı Kazimir Malevich, fotoğraf, resim, heykel ve grafik sanatının cesur öncüsü Alexander Rodchenko dahil olmak üzere Rus Avangardı’nın birçok önemli ismini tanıdık ve Rehber Öğretmen aracılığıyla eserleri inceledik.

 

Müze Rehber Öğretmeni Liderliğinde grup arkadaşlarımız ile iş birliği içinde çalışarak geometrik formlardan oluşan şekiller ürettik ve kendi minik sanat eserlerimizi oluşturduk.

 

“Güneşe Karşı Zafer” isimli operanın yeniden üretimler yoluyla kurulan hareketli sahne dekorunu ve döneme ait farklı sahne kıyafetlerini inceledik.
Bilim İnsanlarının, Sanatçı ve Felsefecilerin, Mühendislerin birbirinden etkilenerek gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında sohbet ettik ve fikirler edindik. Uzaya Seyahat isimli resim eserlerinin yanı sıra; Jules Verne’nin Ay’a Seyahat kitabından çok etkilenerek roket tasarımlar yapan bir Rus Mühendisinin çalışmaları, Vladimir Tatlin’in tasarladığı hava aracı görkemli konstrüksiyonlarla ve yeniden canlandırmalarla yansıtılması tüm öğrencilerimizin ilgisini çekti. Sergi gezimizin son bölümünde yere uzanarak gökyüzü ve yıldızların görkemli canlandırmasını izledik.
Sabancı Müzesinin etkileyici deniz manzarasında hatıra fotoğrafları çekilerek ve Rehber Öğretmenlerimize teşekkür ederek okul gezimizi tamamladık.

Akvaryum - Okul Gezisi

Hayvanlar Teması kapsamında uyguladığımız etkinlikleri desteklemesi amacıyla düzenlediğimiz Akvaryum Gezimizde deniz canlıları hakkında yeni bilgiler edindik. Öğrencilerimiz su altı dünyasında gerçekleştirdikleri uzun yolculuklarını keyifle tamamladılar.

Cam Ocağı Vakfı - Okul Gezisi

Eko Okullar Programı doğrultusunda uyguladığımız etkinlikleri desteklemesi amacıyla düzenlediğimiz Cam Ocağı Vakfı Okul Gezimizde Cam Geri Dönüşümü ile ilgili yeni bilgiler edindik. Camı tüm yönleriyle kullanabilmek için gerekli atmosfer ve donanımı sağlayabilme şansına sahip olan Cam Ocağında gerçekleştirilen farklı uygulamaları keyifle izledik. Geri dönüştürülmüş cam şişelerimizi alarak gezimizi tamamladık.

Cogito'da Kar

Öğrencilerimiz beklenen karı büyük bir coşku ve sevinç ile karşıladılar. Bahçelerimizde biriken kar ile bol bol oynadık. Biriken kara sınıf ismimizi yazdık, kara dokunarak ne kadar soğuk olduğunu hissettik ve kartopu savaşı yaptık. Kar yağmasıyla pekişen kış mevsimi teması ile ilgili bilgilerimizi gözden geçirerek değişen mevsim özellikleri üzerine tekrar sohbet ettik

Uzay, Gezgenler ve Dünyamız

Öğrencilerimiz atık materyalleri değerlendirerek yaptıkları çalışmaları sergileyerek sınıflarını adeta uzaya çevirdiler. Farklı yöntem ve teknikler uygulanarak yapılan çalışmalarda öğrencilerimiz tüm duyularını aktif bir şekilde kullanmışlardır.

Yeni Yıl Etkinlikleri

Cogito Anaokulu yeni yılı parti etkinlikleri ile neşe içinde karşıladı. Yeni yıl ağacımızı hep birlikte süsledik. Aralık ayı boyunca her sabah güne “Yeni Yıl Şarkıları” ile başlangıç yaptık. Okulun farklı alanlarında Yeni Yıl ve Kış Teması ile ilgili yaptığımız çalışmaları sergiledik. Öğrencilerimiz ile birlikte ailelerimize götürmek üzere Yeni Yıl Kurabiyeleri ve Hediyeleri yaptık. Kostüm Partisi günü okulumuza gelen Noel Baba ile birlikte dans ettik, oyunlar oynadık.

 

Yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk, huzur ve başarı getirmesi dileğiyle…

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında Sınıflarımıza Diş Hekimi Velilerimiz ziyaret gerçekleştirerek öğrencilerimiz ile çalışmalar yaptılar:

  • Sınıflarımızda ağız ve diş sağlığının önemi üzerine sohbet zamanları yapıldı.
  • Öğrencilerimiz diş maketi ile diş fırçalama yöntemleri üzerine çalıştılar.
  • Diş Muayenesi nasıl gerçekleşir? Adlı dramatizasyon çalışmaları sınıflarımızda Diş Hekimleri ile uygulandı.
  • Diş Sağlığı ile ilgili sanat aktiviteleri uygulandı.
Okulumuzda Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında öğrencilerimiz ile uygulamalı bilgilendirme etkinlikleri gerçekleştiren Diş Hekimi velilerimize teşekkür ederiz.

Balıklarımız

Rahmi M. Koç Müzesi Gezimiz

Öğrencilerimiz; geçmişte kullanılan arabaları, anne babalarının oynadıkları oyuncakları ve geçmişte kullanılan eşyaları incelerken adeta zamanda mini bir yolculuk yaptılar. Öğrencilerimiz kendi oyuncakları ile geçmişte oynanan oyuncaklar arasındaki benzerlik ve farklılıkları gözlemlediler. Şimdiki hayatımızda kullandığımız mutfak eşyaları ile geçmişte kullanılan eşyaların farklılıkları üzerine sohbet ettiler. Öğrencilerimizin gözlem becerilerinin gelişimine katkıda bulunan müze gezimizden keyifle ayrılırken, her geçen gün büyüyen koleksiyonu ve uyguladığı eğitim çalışmaları ile daha aydınlık nesiller yaratma mücadelesi veren Rahmi Koç Müze Ekibine teşekkür ettik.