fbpx

Eko Etkinlikler

Geri Dönüşüm Bardak Tasarımlarımız

Düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz Yaratıcılık Çalışmaları kapsamında farkı figürleri, geometrik formları ve farklı renkleri kullanarak kendi bardaklarımızı tasarladık. Bardaklarımıza neler çizdiğimizi sınıf arkadaşlarımız ile paylaştık ve herkesin fikirlerini farklı şekillerde yansıtmasına dikkat çektik.

Dünya Su Günü Etkinlikleri

Su tasarrufunun önemi hakkında sınıflarımızda sohbet ettik ve öğrencilerimiz ile birlikte “Suyun Önemi Temalı T-shirt Tasarlama Etkinlikleri” gerçekleştirdik.

Bahçelerimize yağmur sularının birikmesi amacıyla bıraktığımız kovaları kullanarak okulumuzun farklı bölümlerinde bulunan bitkileri suladık “Su Hayattır!” sloganlı Kavram Haritası çalışmaları yaptık.

Orman Haftası Etkinlikleri

“Ormanlar geleceğe bırakılan en önemli mirastır!” sloganı ile ormanların önemine dikkat çekmek amacıyla okulumuzda Orman Haftasını farklı etkinlikler uygulayarak kutladık. Öğrencilerimiz Öğretmenlerimizin rehberliğinde, bahçelerimizde bulunan bitkileri yağmur sularını biriktirdikleri kapları kullanarak suladılar. Çim adamlar yaptılar ve Çim adamlarını düzenli olarak sulama sorumluluğunu üstlendiler. Her sınıfta yapılan farklı etkinliklerle Ormanlarda yaşayan milyonlarca farklı canlı türüne ve ormanın bir ekosistem olmasına dikkat çektik.

Kağıt Geri Dönüşümü

Eko-Komite ve Eko-Tim grupları, kağıt savurganlığının önlenmesi amacıyla kağıtların iki yüzünün kullanılması ve atık kağıtların olabildiğince değerlendirilmesi yönünde bilinçlendirme çalışmaları yaparak tüm okulda kağıt kullanımını denetlediler. Eko Komite tarafından tüm ekibe ve öğrencilerimize Kağıt Üretimi, Tüketimi ve Geri Dönüştürülme Süreci Bilgilendirme Sunumları gerçekleştirildi. Bilinçlendirme etkinlikleri tamamlandıktan sonra her sınıf eski gazeteleri kullanarak kendi geri dönüşümlü kağıdını yaptı. Kendi ürettiğimiz kağıtları ise istediğimiz şekilde renklendirerek çalışmamızı sonlandırdık.

Bez Torba Tasarımlarımız

Eko Okullar Programı kapsamında yürüttüğümüz plastik ve naylon poşet kullanımını bırakmak adına farkındalık artırma amacıyla gerçekleştirdiğimiz etkinlikte “Yeniden Kullan!” kazanımına dikkat çektik. Öğrencilerimiz aileleri ile birlikte atık malzemeleri kullanarak tasarladıkları bez torbalarını okula getirdiler ve sınıf arkadaşlarına bir sunum gerçekleştirdiler. Sunum süreçlerimizde, tasarım çalışmasını yaparken hangi atık malzemeleri kullanarak yeniden kazandırılmasını sağladığımız üzerine sohbet ettik. Bez torba kullanımını destekleyerek plastik ve naylon torbanın doğaya verdiği zarara yeniden dikkat çektik.

Beyaz Naylon Torba

Ayın Eko Sınıfı Seçimi-Aralık

Eko Sınıf Seçimi-Ayın En Temiz ve Düzenli Sınıfı

Eko Komite ve Eko Tim ile birlikte gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Eko Sınıf Seçimi Kontrol Listesi oluşturduk. Eko Komite; Kontrol Listesi Maddeleri ile ilgili Eko Tim ile birlikte tüm sınıfları bilgilendirdi. Sınıf ziyaretlesi sırasında Ayın En Temiz ve En Düzenli Sınıfı Kontrol Listesi Maddelerini göz önünde bulundurarak Eko Tim Grubu Gerekli İncelemeleri gerçekleştirdi. Kontrol Listesindeki Maddeleri uygulayarak en çok Gülen Yüzü kazanan sınıfımız Mavi Sınıf oldu. Eko Bayrak Ödülünü Mavi Sınıfa teslim ettik. Diğer tüm sınıflar da Eko Bayrak kazanmak için ay boyunca nelere dikkat etmeleri gerektiğini Sınıf Öğretmenleri ile birlikte tartıştılar. Farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz Eko Sınıf Seçimi Her Ay Düzenli Olarak Uygulanmaktadır.

Aile Katılımlı Geri Dönüşüm İşareti Tasarlama ve Sunma Etkinliği

Öğrencilerimiz aileleri ile birlikte atık materyaller kullanarak tasarladıkları geri dönüşüm işaretlerini okula getirerek arkadaşlarına sundular. Geri Dönüştürülebilir malzemelerin çeşitliliği hakkında farkındalık düzeyimizin artmasını sağlayan tasarım etkinliklerimizi okulumuzda sergiledik.

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü Mama Paketleme Etkinliğimizden Kareler

Hayvanları koruma gününe dikkat çekmek amacıyla sokak hayvanları için okulda öğrencilerimiz ile mama paketledik. Öğrencilerimiz okulda paketledikleri mamaları; aileleri ile birlikte sokak hayvanlarını veya barınak hayvanlarını beslemek için kullandılar. Hayvan sevgisine dikkat çekmek amacıyla, tüm sınıflarımız okul bahçelerimizde bulunan hayvanları ziyaret ettiler. Öğrencilerimiz Hayvan Sevgisi Boyama Çalışması yaparak etkinliği sonlandırdılar.

Eko Okul Slogan Yarışmamız ve Sonucunun Belirlenmesi

2018-2019 Eğitim-Öğretim Dönemi Eko Okul Slogan Yarışmamıza velilerimiz, öğrencilerimiz ve okul kadromuz slogan önerilerinde bulunarak katılım göstermiştir. Yarışmamızın sonucu Eko-Komite tarafından belirlenmiştir. Seçilen sloganı öneren öğrenci ve velimiz Eko-Komite ve Eko-Tim tarafından hazırlanan Yeşil Bayrak ile ödüllendirilmiştir. Slogan önerisinde bulunan tüm velilerimize, öğrencilerimize ve okul kadromuza desteği ve işbirliği için teşekkür ederiz.Eko-Komite