fbpx

Okulda Sağlıklı Beslenme

Okul çağı, çocuklarda alışkanlıkların kazanıldığı dönemdir; okul ise çocuğun beslenme açısından öğünleri ev dışında geçirdiği en önemli yerdir. Evde aileden etkilenen çocuk, okulda arkadaşlarından ve öğretmenlerinden etkilenerek onları örnek alır. Bu dönemde çocuklarda sağlıklı beslenme çevre ve eğitimle şekillenir. Bu dönemlerde çocuklarda sağlıklı beslenme bilinci oluşturarak ileriki yaşlardaki seçimlerini de etkilemiş oluruz.

Cogito Anaokulu’nda, her çocuğun günlük alması gereken enerji miktarı ve sıvı miktarı da farklıdır. Beslenmenin çocuklar üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulduğunda, öğünlerle verilen enerjinin günlük alması gerekenden fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Beslenme kaynaklı hastalıkların en büyük sebebi çocukluk yaşlarda verilmeyen beslenme eğitiminden kaynaklı yanlış beslenme alışkanlığıdır. Okulumuzda verilen besinler tüm öğünlerde çocukların ihtiyacı olan enerji miktarını ve besin ögelerini karşılayacak düzeyde ayarlanmaktadır. Çocuklar okulda önce sabah kahvaltısı ile güne başlarken, ardından öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı ile günlük ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Daha uzun süre okulda kalması gereken çocuklarımıza ise 2 ara öğün verilmektedir.

Yaş gruplarına göre enerji miktarları aşağıdaki gibidir;


3 Yaş 1300 kalori/gün
4 Yaş 1400 kalori/gün
5 Yaş 1500 kalori/gün
6 Yaş 1600 kalori/gün

Günlük sıvı ihtiyacı, su ve suyun dışında yemeklerle ve içeceklerle alınan sıvı miktarı demektir. Çocukların günlük alması gereken sıvı miktarı; 150-175 ml x kg’dır. Yani her çocuğun alması gereken sıvı miktarı ağırlığına göre hesaplanmaktadır.

Okulumuzda kullanmış olduğumuz tüm gıdalar doğaldır. Menülerimiz mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Şeker, tavuk, balık menülerimizde yer almamaktadır. Kullanmış olduğumuz yumurtalar organik sertifikalı olup şahsım tarafından besin ögesi analizlerine kadar yapılmıştır. Okulda sunduğumuz yemek hizmetleri ile çocukları doyurmayı değil sağlıklı beslemeyi amaç ediniyoruz. Bu nedenle, besin değeri yüksek gıdaların vücuda daha yararlı olması için emilimlerini arttıracak besinlerle birlikte tüketilmesini sağlıyoruz. Mevsiminde bol bulunan sebzeleri ve meyveleri dondurucumuza koyarak diğer mevsimlerde kullanımını sağlayarak çeşitliliğimizi arttırıyoruz. Yaz döneminde domateslerden konserve yaparak, mevsim dışı kullanımını önlüyor ve yemeklerimizin antioksidan özelliklerini arttırıyoruz. Çocuklarımız için kullandığımız etler Samsun’un yaylalarında hazır yem yemeyen ve dağlarda otlayarak gezen hayvanların etlerinden oluşmaktadır. Peynir ve tereyağlarımız Kars’tan otlayan hayvanların sütlerinden üretilmektedir. Organik sertifikalı sütleri kendimiz mayalayarak çocuklarımıza yoğurt ve ayran olarak sunmaktayız.

Unutulmamalıdır ki çocuklar ne kadar sağlıklı beslenirlerse o kadar iyi öğrenirler. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı bir gelecek demektir…

Beslenme Uzmanı
Gülden Kılınç